اینجا ایران!

تنها قسمتی از هستی که فکر کردن در آن لزوما سرت را به باد خواهد داد. باور نداری از گوهر بانو بپرس.

آیا آدم‌مصنوعی‌ها خواب گوسفند‌برقی می‌بینند؟
ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٥ تیر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: برگردان مقاله

 

"شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل می‌تواند رویا ببیند.

 

 

 

مهندسان تصویری را به "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" این شرکت نشان می‌دهند و بعد از او می‌خواهند چیزی را که از آن تصویر به یادش مانده نقاشی کند. "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" همانند یک مغز کامپیوتری عمل می‌کند و در ساختش از سیستم عصبی مرکزی جانوران الهام گرفته شده.

 

وقتی چنگالی نشان این سیستم بدهیم، او سعی می‌کند با ویژگی‌های "خاص" ظاهریش ارتباط برقرار کند. او باید سردربیاورد که دو تا چهارشاخه دارد و یک دسته. اما اندازه یا رنگ و جهت‌گیریش برایش مهم نیست. همین هم می‌شود که تصاویر به دست آمده اینقدر رویایی از آب درمی‌آید.

 

تصاویری که "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل با دریافت کلیدواژه از اجسام نقاشی کرده است.

 

 

گاهی تصاویر نهایی آن چیزی نیست که انتظار می‌رود. برای مثال تصویر زیر آنچیزی است که "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل از یک دمبل در ذهن دارد. برای او بازویی که دمبل را بلند می‌کند جزوی از خود دمبل محسوب می‌شود.

 

 

 

ای شبکه این قابلیت را دارد که در اشیا تصاویری را تشخیص دهد که هنرمندان در رویا هم نمی‌توانند. او می‌تواند در ابرها ساختمان‌هایی را ببیند و یا در درختان معبد و یا درون برگ‌ها پرنده.

 

 

 

تصویر زیر نشان می‌دهد که  "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل قهرمان یافتن تصاویر در میان ابرهای آسمان است.

این تکنیک که تصاویری را خلق می‌کند که وجود خارجی ندارد، inceptionism خوانده می‌شود.

 

 

 

 

در نهایت به تصاویری می‌رسیم که طراحان نام "رویا" به آن داده اند. بوم نقاشی در اینجا صدای‌سفید است و روش تحلیل کامپیوتری ابداع شده، این قابلیت را دارد که بعد از تلفیق تصاویر چیزی را استخراج کند که نامفهوم یا نا مربوط نباشد:تصاویری که فقط می‌توانند زاییده‌ی یک تخیل بی‌مرز باشند.

 

 

 

 

منبع و متن کامل

 

 ×××××

 

به روز رسانی:

با سپاس از دوست خوبم جناب آقای جعفری که ایراد برگردان بند آخر مقاله را به من یادآور شدند. این قسمت اصلاح شد.