اینجا ایران!

تنها قسمتی از هستی که فکر کردن در آن لزوما سرت را به باد خواهد داد. باور نداری از گوهر بانو بپرس.

نصف شبی زد به سرم که این ملاقه رو ترجمه کنم. بیمزغی که درمان نداره. برای شفای عاجل مزغ اینجانب تقاضای طلاق دارم! یول  خمیازه  ... حالا یه دست و جیغ و هورااااااااا !

 

سیر فرگشت جهان هستی در آزمایشگاه بازآفرینی شد

یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران به کامل‌ترین شکل ممکن چگونگی شکفتگی جهان هستی را به صورت تصویری شبیه سازی کرد.

این مدل کامپیوتری نشان می‌دهد که نخستین کهکشان‌ها چگونه در اطراف خوشه‌هایی از ماده‌ای مرموز و نادیدنی به نام مادة تاریک شکل گرفته است.

این اولینباری‌ست که جهان هستی با چنین وسعت و وضوح گرافیکی مدلسازی شده است.

این پژوهش در مجله Nature منتشر شده است.

این شبیه‌سازی بستری آزمایشی برای ارائة نظریه هایی‌ست در باب آنچه جهان هستی از آن ساخته شده و آنچه به روند حیات آن جهت می‌دهد.

پروفسور ریچارد الیس از اینستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا و از سرگروه‌های انجام این پژوهش، این شبیه‌سازی را خارق العاده توصیف می کند:« اکنون می‌توانیم به این درک برسیم که ستارگان و کهکشان‌ها چگونه شکل گرفته‌اند و روند این شکل‌گیری را با مادة تاریک پیوند دهیم. »

این مدل کامیپوتری بر طبق نظریه‌های پروفسور کارلوس فرنک از دانشگاه دورهام انگلیس پایه‌ریزی شده است. این استاد دانشگاه از اینکه یک مدل کامپیوتری توانسته باشد با در نظرگیری فرض شروع جهان از مادة تاریک به چنین نتایج خوبی رسیده باشد ابراز خشنودی کرده است:« شما می توانید ستارگان و کهکشان را انگار که واقعی باشند بسازید اما در اصل این مادة تاریک است که نقش اول را بازی می کند. »

کیهان‌شناسان بیش از بیست سال است که در حال ایجاد مدل‌های چگونگی فرگشت جهان هستی هستند. این فرایند شامل وارد کردن جزییات آن چیزی‌ست که جهان هستی اندکی پس از بیگ بنگ به آن شبیه بوده که از طریق کار بر روی برنامه‌ای کامپیوتری ممکن شده است که برپایة نظریات اساسی کیهان‌شناسی ساخته و به اجرا در می‌آید.

جهان شبیه‌سازی شدة حاصل اغلب اوقات به زحمت به آن چیزی که فضانوردان می‌بینند شبیه است.

 

تصویر حقیقی جهان که توسط تلسکوپ هابل عکسبرداری شده است در سمت چپ قرار دارد و تصویر شبیه‌سازی شده در سمت راست

 

البته باید گفت که در این آخرین مورد شبیه‌سازی، جهان به طرز غیر منتظره‌ای شبیه به واقعیت از کار درآمده است.برای بازسازی این جهان مجازی قدرت محاسباتی بالایی مورد استفاده قرار گرفته. برای یک لب‌تاپ معمولی چیزی در حدود دوهزارسال زمان لازم است تا از پس چنین شبیه سازی ای بربیاید. همچنین باید اضافه کرد که پژوهشگران با استفاده از سوپرکامپیوترهای state-of-the-art و نرم‌افزار هوشمند Arepo توانسته اند ظرف مدت سه ماه این شبیه‌سازی را به انجام برسانند.

 

درخت کیهانی

در آغاز این شبیه‌سازی می بینیم که باریکه‌هایی از ماده ای مرموز که کیهان شناسان به آن مادة تاریک نام داده‌اند، در گسترة فضا همانند شاخه هایی از درختی کیهانی پراکنده می شود. با گذشت میلیون‌ها سال مادة تاریک دسته شده و متمرکز می شود و هسته‌هایی برای تشکیل اولین کهکشان‌ها را ایجاد می‌کند. بعدتر نیز ضدماده تاریک ظهور می یابد تا در زمان مناسب ستارگان، سیارات و زندگی را ایجاد نماید.

اما پیش از آن همزمان با کشیده شدن این مادة تاریک به درون سیاهچاله‌ها و به بیرون پرتاب شدنش انفجارهای کاتالیزکننده ای رخ می دهد: یک بازة زمانی سرشار از بی نظمی که شکل‌گیری ستارگان و کهکشان‌ها را جهت می‌دهد. در نهایت، این شبیه‌سازی به جهانی ختم می شود که به جهان اطراف ما بسیار شبیه است.

بنا بر اظهار نظر دکتر مارک ووگلسبرگر از اینستیتو تکنولوژی ماساچوست که رهبری این پژوهش را بر عهده دارد این شبیه‌سازی درستی بسیاری از نظریات رایج کیهان‌شناسی را تایید می‌کند: « بسیاری از کهکشان‌های شبیه‌سازی شده مطابقت بالایی با کهکشان های جهان واقعی دارند. این واقعیت نشان می‌دهد که اساس درک ما از چگونگی عملکرد کیهان باید صحیح و کامل باشد. »

به طور اخص، این پژوهش این نظریه را تایید می‌کند که مادة تاریک داربستی‌ست که جهان قابل دید اطراف ما بر آن استوار است. بنا بر گفتة دکتر ووگلسبرگر اگر مادة تاریک از این شبیه‌سازی حذف شود، جهان نهایی حاصل از این شبیه‌سازی دیگر به جهان اطراف ما شباهتی نخواهد داشت.

 

این شبیه‌سازی کهکشان‌هایی با اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون به دست می دهد که فضانوردان در جهان واقعی می بینند

 

این شبیه‌سازی اولین در نوع خود می‌باشد که نشان می دهد جهان قابل دید اطراف ما از مادة تاریک به پیدایی می‌رسد. این شبیه‌سازی همچنین به کیهان‌شناسان کمک می‌کند تا دربارة نیروی مرموز دیگری به نام انرژی تاریک که قدرت‌دهنده به شتاب پراکنش هستی است اطلاعات بیشتری کسب کنند.

آژانس فضایی اروپا در تلاشند تا سفینه‌ای به نام Euclid را در سال 2020 راهی فضا نمایند تا شتاب پراکنش هستی را اندازه‌گیری نماید. بنا به گفتة دکتر دانکلی از دانشگاه اکسفورد شبیه‌سازی‌هایی همانند این شبیه‌سازی انجام شده می تواند در این اندازه گیری نیز سودمند واقع شود:« به منظور استفاده از داده های Euclid ما نیاز به شبیه‌سازی آنچه که از انرژی تاریک انتظار می‌رود داریم تا آن را با آنچه واقعا وجود دارد مقایسه کنیم. »

دکتر کیهان شناس رابین کچپول از اینستیتو ستاره‌شناسی کمبریج ضمن تماشایی خواندن این شبیه‌سازی در مقابل به نکته ای احتیاطی اشاره می‌کند:« باید مراقب بود که تحت تاثیر زیبائی این اثر گرافیکی قرار نگرفت، تصاویری که از این شبیه سازی بدست امده شبیه به کهکشان هستند بدون اینکه از لحاظه فیزیکی مانند یک کهکشان به وجود آمده باشند. »

ترجمه ای از این منبع

 

پ.ن : کلیک کنید ! 

دوشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۳ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ توسط آزاد جهان وطن نظرات ()
تگ ها: بازسازی سیر فرگشت جهان هستی و دانلود موسیقی و برگردان مقاله