ایده‌ی پشت نقاب

 یک

Guy Fawkes یکی از سیزده تنی بود که در پنجم نوامبر سال 1605 قصد منفجر کردن مجلس اعیان انگلستان و ترور پادشاه وقت را داشتند. این اقدام که به توطئه‌ی باروت معروف شد ناموفق بود و حکومت دستور داد به شکرانه‌ی به سلامت ماندن پادشاه، در این تاریخ آتش‌های فراوان برپا شود و این اعجاز الهی جشن گرفته شود.

با اینکه این مراسم از سال 1859 اجباری بودن خود را از دست داد، باز هم ادامه پیدا کرد و امروزه از آن به نام‌های شب گای فاوکس، روز گای فاوکس، شب توطئه، و شب آتش‌بازی یاد می‌شود. از رسوم این جشن آتش‌بازی، سوزاندن تمثال فاوکس بود، که بعدها دیگرانی چون مارگرت تاچر هم از این رسم بی‌نصیب نماندند.

گای فاوکس 31 ژانویه 1606 به همراه سه تن از دیگر رفقایش اعدام و سپس پیکرش چهارتکه شد تا با گرداندن در چهارگوشه‌ی انگلستان درس عبرت مخالفان شود.

*

در گذر زمان با انتشار داستان‌های مختلف از جمله "گای فاوکس، یا خیانت باروت" رمانی تاریخی نوشته شده توسط  William Harrison Ainsworth به سال 1841، سایه‌ی خیانت از چهره‌ی این فرد کنده شد و اندک اندک او در نظر عموم به قهرمانی عمل‌گرا تغییر کرد.

به گفته‌ی تاریخدان Lewis Call فاوکس اکنون به نمادی مهم در فرهنگ سیاسی بدل شده و مخصوصا با ظاهر شدن شخصیت V در سری کمیک‌بوک‌هایی تحت نام V for Vendetta در اواخر قرن بیستم، که نقابی با طرح چهره‌ی فاوکس بر چهره دارد و با یک رژیم فاشیستی در انگلستان مبارزه می‌کند، این تصویر از فاوکس به ابزاری بالقوه برای گفتمان آنارشیسم پست‌مدرن بدل شده است.

از گای فاوکس اغلب به آخرین فردی یاد می‌شود که با نیتی صادقانه وارد مجلس انگلستان شده است.

 

طرحی از Guy Fawkes به قلم George Cruikshank

 

نقاب طراحی شده با الهام از چهره‌ی گای فاوکس،

و استفاده شده در کمیک‌بوک و فیلم V for Vendetta

 

***********

پ.ن:

این عکس‌العمل حکومتیان در آن زمان و جشن گرفتن سلامت ماندن پادشاه و حکومتش، تا حدودی حماسه‌ی 9 دی را به یادم می‌آورد و باقی قضایا.

این تاریخ نیست که خودش را تکرار می‌کند، بلکه این آدمیزاد است که ماهیتش را در گذر زمان فریاد می‌کند.

 

*****************************************************

 

دو:

 

یکی دو روز پیش بالاخره آخرین آلبوم موسیقی گروه پینک فلوید منتشر شد.

درود بر تک تک اعضاشون، چه اونایی که جدا شدن و چه اونایی که برای همیشه رفتن.

دانلود آلبوم Pink Floyd - The Endless River

 

**********

/ 3 نظر / 136 بازدید
علی

هورررررررررررررریو لینک دانلود البوم پینک فلیود هم گذاشته شد بلاخره[فرشته] و توضیحاتتون و مخصوصا لینک هایی که گذاشته بودید کامل بود. خوشمان امد.

نصیرالدین جعفری

ممنون از اطلاع رسانی، ممنون از آلبوم. دم همه پینک فلویدی ها گرم. [گل]

زگیل خان

نیت صادقانه؟ اونهم در یک آدمیزاد؟؟؟؟ نعوذبالله. البته انکار نمیکنم که شاید نیت صادقانه در مورد گربه ای که موش میگیره، درست باشه، اما درباره آدمیزاده (چه دستار به سرش، چه عبا بر دوشش، چه هاله دارش، چه ..)، محـــــــــاله.