نویسندگی و سندروم باد دماغ مزمن

یک سایتی هست در اینجا که می شود تکه ای از نوشته ات را که به زبان انگلیسی برگردانده ای در آن فرو کنی و بعد او خواهد گفت که تو شبیه کدام نویسنده فرنگی می نویسی.

امیدوارم یکروز نظیر این سایت برای نویسنده های پارسی زبان هم راه اندازی بشود. که اگر بشود احتمالا در نود درصد آنالیزها جواب این خواهد بود: « شما شبیه صادق هدایت می نویسید! » این یک حقیقت است که هرکس می خواهد ادعای نویسندگی داشته باشد یکجور پرسوز و گداز و درهم و متفکرانه ای با قمپز روشنفکری آمیخته با دود و عرق سگی و صد نوع ناز و قمیش پوچ انگارانة پر ادایی می نویسد که هنوز به صفحه سه نرسیده ای کتاب را می خواهی فرو کنی در آن نقطه خاصی که اتفاقا محل اصلی غور و اندیشه و تفکرات خطیر آدمیزادیست و روزی حداقل چهاربار به آن مشرف می شوی و به تزکیه و تخلی درونی مشغول می شوی.

در هر حال کاش تا آنروز که این سایت با مراجع نویسنده های پارسی راه اندازی می شود یک چندتایی نویسنده استخوان دار هم پیدا شده باشند که سبکشان کمی تا قسمتی هم که شده مال خودشان باشد و سایت بخت برگشته بتواند با امتنان قلبی بگوید: « شما شبیه حکیم توس، عمر خیام، سعدی شیرازی، عبید زاکانی، صادق چوبک، محمود دولت آبادی، احمد شاملو، منیرو روانی پور، صمد بهرنگی و ... می نویسی .»

البته اینکه این سایتی که ذکرش آمد واقعا یک منبع قابل اطمینانی باشد یک مقداری شک دارم. چرا که بر اساس نتایج این سایت از روی چهار قطعه متفاوت از رمانم که یک رمان فانتزی ست من شبیه چهار نفر می نویسم : L. Frank Baum و J.R.R Tolkein و Cory Doctorow و  William Shacespeare . و وقتی یک قسمت از یک داستان دیگرم را که یکجور داستان علمی تخیلی بود چپاندم در دستگاه آنالایزش جواب آمد که شبیه Douglas Adams می نویسم! که البته با توجه به نوع واژه هایی که در نوشته هایم وجود دارد این نام های نتیجه داده شده مرتبط و منطقی به نظر می رسند. اما اینکه من حقیقتا بتوانم شبیه چنین شاخ هایی بنویسم خودش عمیقا محل اشکال است. لذا توصیه میشود هرکس به این سایت مراجعه کرد بیشتر جهت فان و شوخی دخول کند که نتیجه بسی خنده آور خواهد بود و هندوانه ها زیر بغل خواهد رفت و دماغ ها پر باد خواهد شد که البته بعدها به وقتش به نحو مبسوطی پنجر خواهد شد!  از خود راضی

 

جادوگر اعجاب انگیز شهر اُز

****************************************

/ 2 نظر / 45 بازدید
محسن

سایتی هست که خروجی تمام داده هاش فقط "ابراهیم گلستان" باشه؟ ... من عاشق اون سایتم ...

بابک

پست جالبی بود. شما شبیه صادق هدایت می نویسید! [لبخند] باهاتون موافقم. صادق هدایت یه مدته که تو جامعه مد شده!