آیا آدم‌مصنوعی‌ها خواب گوسفند‌برقی می‌بینند؟

 

"شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل می‌تواند رویا ببیند.

 

 

 

مهندسان تصویری را به "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" این شرکت نشان می‌دهند و بعد از او می‌خواهند چیزی را که از آن تصویر به یادش مانده نقاشی کند. "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" همانند یک مغز کامپیوتری عمل می‌کند و در ساختش از سیستم عصبی مرکزی جانوران الهام گرفته شده.

 

وقتی چنگالی نشان این سیستم بدهیم، او سعی می‌کند با ویژگی‌های "خاص" ظاهریش ارتباط برقرار کند. او باید سردربیاورد که دو تا چهارشاخه دارد و یک دسته. اما اندازه یا رنگ و جهت‌گیریش برایش مهم نیست. همین هم می‌شود که تصاویر به دست آمده اینقدر رویایی از آب درمی‌آید.

 

تصاویری که "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل با دریافت کلیدواژه از اجسام نقاشی کرده است.

 

 

گاهی تصاویر نهایی آن چیزی نیست که انتظار می‌رود. برای مثال تصویر زیر آنچیزی است که "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل از یک دمبل در ذهن دارد. برای او بازویی که دمبل را بلند می‌کند جزوی از خود دمبل محسوب می‌شود.

 

 

 

ای شبکه این قابلیت را دارد که در اشیا تصاویری را تشخیص دهد که هنرمندان در رویا هم نمی‌توانند. او می‌تواند در ابرها ساختمان‌هایی را ببیند و یا در درختان معبد و یا درون برگ‌ها پرنده.

 

 

 

تصویر زیر نشان می‌دهد که  "شبکه‌ی عصبی مصنوعی" گوگل قهرمان یافتن تصاویر در میان ابرهای آسمان است.

این تکنیک که تصاویری را خلق می‌کند که وجود خارجی ندارد، inceptionism خوانده می‌شود.

 

 

 

 

در نهایت به تصاویری می‌رسیم که طراحان نام "رویا" به آن داده اند. بوم نقاشی در اینجا صدای‌سفید است و روش تحلیل کامپیوتری ابداع شده، این قابلیت را دارد که بعد از تلفیق تصاویر چیزی را استخراج کند که نامفهوم یا نا مربوط نباشد:تصاویری که فقط می‌توانند زاییده‌ی یک تخیل بی‌مرز باشند.

 

 

 

 

منبع و متن کامل

 

 ×××××

 

به روز رسانی:

با سپاس از دوست خوبم جناب آقای جعفری که ایراد برگردان بند آخر مقاله را به من یادآور شدند. این قسمت اصلاح شد.

/ 4 نظر / 98 بازدید
نصیرالدین جعفری

سلام دوست عزیز. با اجازه شما؛ از آنجا که کمی با دانش تحلیل سیگنال آشنایی دارم، حیفم آمد این توضیحات را ندهم. چرا که همیشه شما برای پست های وبلاگ تان وقت صرف کرده و تحقیق می کنید. امیدوارم حمل بر بی ادبی نشود. واقعیت این است که ترجمه پاراگراف آخر به زبان ساده و غیر فنی ممکن نیست. در دنیای پردازش سیگنال، چه صوتی و چه تصویری، White Noise به سیگنالی گفته می شود که دامنه، فاز و فرکانس آن نا مشخص و دائم و بدون هیچ الگویی در حال تغییر است. به عنوان مثال و در محدوده شنوایی انسان، صدای رادیوی FM وقتی که در ایستگاه مشخصی تنظیم نشده باشد، یک نمونه قابل قبول برای نویز سفید است و همچنین تصویر برفک تلویزیون در سیستم آنالوگ هم مثالی مناسب برای نویز سفید در تحلیل سیگنال های سیاه و سفید تصویری است. جمع بندی کلی این پاراگراف این است که روش تحلیل کامپیوتری ابداع شده، این قابلیت را دارد که بعد از تلفیق تصاویر چیزی را استخراج کند که نامفهوم یا نا مربوط نباشد. با احترام.

زگیل خان

سلام و درود. حال و احوال شما. خوبید انشالله؟ به دنبال حالت احتضار بلاگفا، ما هم که حافظه درستی برای حفظ آدرس دوستان نداشتیم، به کما رفتیم. این پست خیلی قشنگ و رویاییه. واقعا لذتبخشن این تصاویر. راستی با این تکنیک، عملا هیچ چیز ترسناکی نمیتونه خلق بشه و همه چی، زیبا و رویاییه، درسته؟ مرسی بخاطر پست زیبا. خسته نباشید.

علی

سازو کار خواب دیدن در ما و ماشین ها زیاد متفاوت نیست انالیز اطلاعات شبکه های عصبیه. ولی هفته ی پیش که خبرشو می خوندم واقعا برام عجیب بود!

علی

این وب چرا اپ نیشه؟