سلامی هزارباره به مادرم زمین!

امروز که سرچ می کردم - جالب اینجاست که امروز جناب رییس نیستن و من برعکس خیلی کاری شدم- به یه مطلب مفید توی سایت همشهری برخوردم.

سایت های مشکی، دوستداران واقعی محیط زیست:

-همشهریآنلاین- کیوان مافی:
دفعه بعد که خواستید در اینترنت جست‌وجو کنید سنت‌شکنی کنیدو به‌جای گوگل سراغ blackle بروید

مطمئن باشید چیزی را از دست نمی‌دهید و همان نتایجی را که ممکن بود گوگل به شمانشان دهد این بار سایت blackle به شما نشانمی‌دهد.

صفحه این سایت خیلی شبیه به گوگل طراحی شده و نوار عریض جست‌وجو کاملا مطابق بانوار جست‌وجوی گوگل است و تنها یک تفاوت می‌تواند برایتان جالب باشد و آن هم صفحهتمام مشکی این سایت.

Heap Media که شرکتی استرالیایی است معتقد است استفاده از پیکسل‌های مشکی در اینسایت به حفظ کره زمین کمک می‌کند.

می‌پرسید چطور؟ آن‌ها معتقدند که پیکسل‌های مشکی در نمایشگر‌های CRT باعثمی‌شوند تا نمایشگر انرژی کمتری مصرف کند، بنابراین Co2 کمتری در هوا منتشر می‌شودو در نهایت کمک می‌کند که گرمایش جهانی کندتر و محیط‌ زیست پابرجا تر بماند.

تحقیقات صورت گرفته در این مورد که در سایت دپارتمان انرژی آمریکا منتشرشده نشان می‌دهد که سایت‌های با پس زمینه‌های سفید انرژی بیشتری نسبت به سایت‌هایپس زمینه‌های مشکی مصرف می‌کنند.

به جدول تفاوت مصرف انرژی در رنگ‌های متفاوت توجه کنید:

colors

 

تفاوت پس زمینه رنگ سفید و مشکی چیزی حدود 15W است.

 

البته متاسفانه پس زمینه‌های برنامه‌هایی که کاربران وقت زیادی را با آنان صرفمی‌کنند مثل word و یا e-mailها همگی سفید هستند. آن‌ها حتی پیشنهاد می‌کنند که از ScreenSaverهایی استفاده کنید که پس زمینه مشکی داشته باشند.

بحث در این مورد در همین جا خاتمه پیدا نمی‌کند. عده‌ای معتقدند که اگر اینمقدار مصرف برای رنگ مشکی و سفید را ملاک بگیریم و اگر تصور کنیم که روزی 200میلیون جست‌وجو روی گوگل انجام شود و اگر هر جست‌وجو حدود 10 ثانیه طول بکشد درنتیجه هر روز 550,000 ساعت وقت روی پس زمینه سفید گوگل زمان می‌گذرد که اگر اینزمان روی پس‌زمینه مشکی بگذرد روزی 8.3 مگاوات در انرژی صرفه‌جویی شده که این برابراست با 3000 مگاوات ساعت در سال.

طرفداران این نظریه‌ها معتقدند برای حفظ محیط زیست این گام‌های کوچک هستند کهبسیار موثر هستند و توصیه می‌کنند که در قدم اول نمایشگرهای CRT را کنار بگذارید واز LCD‌ها استفاده کنید. ثانیا پس زمینه تیره را فراموش نکنید.

 

 

 

بله. این زمینی که بیصدا زیر گام های ما گسترده شده, بیشتر از اینها محتاج توجه ماست.

×××××

 اینطوری بود که امروز از سرچ درباره biofuel رسیدم به مطلب بالا که مثل یه جرقه آتشین قلبمو رو مثل روز پر از خورشید کرد.

دلم یه کلبه چوبی می خواد با یه اجاق گرم، یه میز چوبی و شش تا صندلی.

وقتی این آرزو رو برای مامانم بگم می گه: آخه کلبه چوبی می خوای چکار؟؟!! می خوای عنکبوتا و مارها و مارمولکا و باقی جک و جونورا بیان و توش لونه کنن!! تازه هیزم اجاقت رو از کجا می خوای بیاری؟! یا تو آدم این هستی که بری از چشمه آب بیاری؟؟!!؟تو همینطوریش هم به زور تا دم یخچال می ری. تازه اگه یکی بخاری رو برات روشن نکنه از سرمای زمستون تلف می شی!!!

منم میگم: مامانی جون پس خدا مرد رو واسه چی آفریده؟؟! خدا اگه بهم کلبه چوبیم رو بده، مردش رو هم می ده. بلاخره این مردا باید به یه دردی جز فوتبال تماشا کردن هم بخورن یا نه؟مژه

از شوخی گذشته بیان یه کمی بیشتر به فکر زمین باشیم. اگه نمی تونیم درداش رو التیام بدیم، حداقل چیزی که بهش اضافه نکنیم. زمین بیشتر از اینا به گردن ما حق داره.

از امشب شروع کنیم و از سوخت پنجم استفاده کنیم. سوخت پنجم به تعبیر بزرگان حفاظت از محیط زیست، همون کم کردن مصرف انرژیه. لامپ بلا استفاده رو روشن نکنیم. موقع بنزین زدن مواظب باشیم چیزی ازش هدر نره. صفحات وبلاگمون رو مطابق جدول بالا تنظیم کنیم. زباله ها رو تفکیک کنیم. در یک کلام زیاده روی نکنیم.

 

در ضمن نشنال جئوگرافیک برای آن که هر کس سهمی در بهتر شدن هوای اطرافش داشته باشدنکاتی را پیشنهاد کرده است:

 -1 در استفاده از کاغذ صرفه جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده ازکاغذ انجام دهید. به طور مثال تا حد امکان قبض‌هایتان را از طریق اینترنت پرداختکنید.

صرفه جویی در کاغذ در واقع به معنای کمتر بریده شدن درختان اطراف شماست که هرساله هزاران هزار از آنها برای تولید انواع کاغذهایی که در طول روز در اختیار شماقرار می‌گیرد تلف می‌شوند و در عین حال با این کار زباله کمتری تولید شده و دیاکسید کربن کمتری تولید می‌شود.

 -2
در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمککنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیطزیستتان باشد.

 -3به انجمن‌های حمایت از محیط زیست کمک کنید. آن‌ها با تلاش بی وقفه خود سعی درنجات زمین دارند.

 -4 در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید کهبرنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کمتری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو رویکاغذ استفاده کنید.

 -5 اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتما سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسید کربنی که قطارها برای زمین تولید می‌کنند 4 تا 15درصد کمتر از هواپیماهاست. پس قطار را فراموش نکنید.

 -6 در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اصراف در آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود. هنگام دوش گرفتن زمان مشخصی را در نظر بگیرید و دقایق طولانی بی‌دلیل زیر دوشنمانید و آب را بی علت باز نگذارید.

 -7در محله خود جستجو کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمیکنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌ها و دیگر مغازه‌ها چطور زباله تولید می‌کنند وچقدر می‌توان به آنها نکات مفیدی را گوشزد کرد.

اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برایتمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیشنهاد کنید.

در نهایت بهترین راه کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرونبروید و انگیزه خود را برای نجات این محیط زیبا بیشتر کنید.

موفق باشین.قلب

/ 2 نظر / 55 بازدید
ساحر جوان

سلام بر آزاد جهان وطن زیگیل سابق خودمون آخ این مطلبت بخوره تنگ مقاله گردشگری من چی میشه ؟ اگه شما بدونید از این طبیعت که ما به سادگی نابودش میکنیم چه پولهایی میشه در اورد .... همه رو سرمون حلوا حلواش میکردیم . فی الحال لذت بردیم از تحقیقاتتون . دارم قالب جدیدی طراحی میکنم . حتما پس زمینش رو مشکی میکنم . و از این به بعد هم به جای گوگل از همین سیستمه استفاده میکنیم. خوش باشی و سربلند انابت پیشه اجابت جو ساحر جوان