اراده

دختری خجالتی با چشمان گربه‌ای و موهای طلایی. اولینبار که اجرای زنده‌اش را دیدم در یکی از برنامه‌های مربوط به موسیقی تلویزیون BBC بود. یک ماهی قبلترش آخرین کلیپش را دیده بودم و رو به خواهرم گفته بودم: آهان! یک ستاره‌ی جدید. اگر این یکروز نرفت آن بالا و دست تکان نداد! حالا ببین من کی گفتم!

بعدها حتی شنیدم این دختر برای اینکه بخواند مادرش و بعد استودیوهای محلی را ذله کرده بوده. ... و حالا او در 24 سالگی، کارش چنان جدی گرفته شده که آخرین آلبومش که اینبار کاری به سبک پاپ است ظرف مدت دو هفته، بالای "یک میلیون نسخه" در امریکا فروش رفته است.

به این کاری ندارم که کانتری چقدر در این کشور محبوب است و یا طرفداران این دختر را چه گروه سنی و چه قشری تشکیل می‌دهند، مسئله این است که یک اراده و یک نیمچه‌استعداد، در سیستمی مناسب حالش، جدی گرفته شده، در گذر زمان بالیده و به یک ستاره تبدیل شده.

در یک سیستم مولد، در یک سیستم منصف و معتدل، اراده‌ها زیر فشار بی‌مسئولیتی‌ها، خرد و خاموش نمی‌شوند، بلکه ضعف‌هایشان بدل به قوت می‌شود. پر و بال می‌گیرند و می‌شوند روغنی بر چرخ فرهنگ و اقتصاد جامعه‌شان.

**

 

خیلی وقت‌ها به این فکر می‌کنم که اگر آدم‌هایی مثل تیلور سوییفت یا جی‌کی ‌رولینگ متولد ایران بودند اکنون سر از کجا درآورده بودند و چه می‌کردند.

 

××××××××××

/ 4 نظر / 49 بازدید
علی

که یک اراده و یک نیمچه‌استعداد، در سیستمی مناسب حالش، جدی گرفته شده، در گذر زمان بالیده و به یک ستاره تبدیل شده. اراده رو بسیار زیبا گفتید... بی اراده بودن یعنی از قبل از شروع کردن باختن. مثل خیلی از جوونای ما که همین طوری باختن. اونا هم اگه ایران بودن الان داشتن تو یه پستو کهنه ی بچه میشستن. والا...

زگیل خان

مسئله جالبی که اینجا هست اینه که در دیار ما، اکثر استعدادها قبل از رسیدن به مرحله خفه شدن در جامعه، در همون سطح خانواده سقط میشن. کلا مدل خانواده ایرانی، مدل سلاح کشتار استعداد در سطح انبوهه. البته اینجانب بعد از جهانی شدن ساسی مانکن، زیاد دور و بر دنیای موسیقی نمیگردم. پ.ن: البته اگه این بانو، بر و روی مارو داشت، فوق کهکشانی میشد. که همین امر دلالت میکنه بر کشته شدن استعدادعا و نبوغیجات فراوان اینجانب.

نصیرالدین جعفری

حق با شماست. بستر و محیط همیشه مهم است. [گل] ممنون که به وبلاگ من سر می زنید.

زگیل خان

جانم؟؟؟؟[منتظر] "تصورش هم برام قلب درد میاره" ؟؟؟؟[منتظر] سبیل کجا بود؟ چرا تهمت میزنید؟ الهی که گرفتار سوسمارهای گرسنه بشید.[اوغ]