معرفی موتور جستجوی سبز ecosia

در راستای مبارزه با گسترش روز افزون میکرو دوپاهایی که ژست طرفداری از محیط زیست می گیرند و اگر بپرسی جیگرت در این زمینه به چند من؟ لبخند ملیحی تحویل می دهند و دیگر هیچ، درست در  همین راستا یک راهکار ساده برای اندک کمکی به جلوگیری از به فنا رفتن تدریجی نسل ما دوپاها ارائه می شود:

کاشت درخت در جنگل های بارانی برزیل از راه دور و با استفاده از موتور جستجوی ecosia !

 

 ××

موتورهای جستجوی مختلفی وجود دارد که هر یک قابلیت های ویژه ای برای کاربران خود ارائه می کند. از همه شناخته شده‌ترها برای ما ایرانی ها گوگل و یاهو هستند. تا پارسال گوگل برتری مهمی بر یاهو داشت و آن هم استفاده از پروتکل امن https برای رمزگزاری داده های دریافتی و ارسالی بود که دست جاسوسان اینترنتی دولتی و غیر دولتی را تا حد زیادی می بست و بسیار محترمانه چوب در نشیمنگاهشان می نمود. خوشبختانه سال گذشته یاهو نیز به این پروتکل خودش را آراست و البته همزمان کاربران ایرانی را از سرویس ایمیلش محروم کرد.

حالا تمام اینها که هیچ ربطی هم به موضوع این نوشتة زیست محیطی ندارد به کنار، یک موتور امن خیلی بهتری هم برای جستجو وجود دارد که همگان در صورت استفاده از آن مشمول رحمت مادر طبیعت قرار خواهند گرفت و به خود و نوادگانشان کمک خواهند نمود که زندگی طبیعی اندک آسوده‌تری داشته باشند.

این موتور جستجو ecosia نام دارد و متصل به یکسری آدم ها و در راسشان Christian Kroll و Tim Schumacher است که طبق بیانیه کاریشان متعهد شده‌اند که حدود هشتاد درصد در آمد حاصل از تبلیغات ارایه شده در سایتشان را به پروژة کاشت درخت در جنگل های بارانی برزیل که به ریه های زمین معروفند و البته طی سال های اخیر رو به نابودی بوده اند، اختصاص دهند.

این سایت نتایج جستجویش را از طریق جستجوگر Yahoo انجام می دهد و در نتایجش تگ های داده شده به موارد جستجو را لحاظ می کند و لینک های خرید زیست محیطی را در اولویت قرار می دهد. همچنین در جستجو از فن آوری های  Wikipedia و bing نیز کمک می گیرد.

 

ecosia تا به حال چه کرده؟

این موتور جستجو در سال 2011 به موتور جستجوی محبوب Forestle که هدف مشابهی داشت پیوست و در حال حاضر 202,323 کاربر روزانه دارد. کاربران روزانه 518,912 بار جستجو انجام می دهند. این سایت به وسیله هر بار جستجوی انجام شده 0.5 سنت از طریق تبلیغات کسب می کند. برای کاشت هر درخت بارانی در برزیل یک دلار آمریکا نیاز است و در حال حاضر این سایت هر 26 ثانیه هزینة کاشت یک درخت را فراهم می کند. تا کنون، این سایت و کاربرانش در مجموع بانی کاشت 385,160 عدد درخت می باشند.

 

 

همینطورکه این بالا می بینید در قسمت More گزینه هایی وجود دارد که آخرین آن setting یا تنظیمات است. در این قسمت می توانید مشخص کنید که نتایج جستجویتان با استفاده از گوگل باشد یا همین سایت. ( که در صورت انتخاب google در پروژه کمپین برای کاشت یک میلیون درخت شرکت داده نخواهید شد. ) همچنین می توانید فیلتر مخصوص کودکان را فعال کنید و همچنین زبان سایت را تعیین کنید که در آن زبان های لتونیایی و استونیایی هم هست اما زبان پارسی وجود ندارد که با توجه به میزان ارزش پاسپورت ایرانی چنین چیزی اصلا مایه شگفتی نیست.

نکته خاص در مورد این موتور جستجو استفاده از تگ برای جستجوست که می تواند دستی وارد شود و یا با استفاده از زبانة مثلثی شکل کوچکی که کنار آیکن ذره‌بین صفحة اصلی قرار دارد. مثلا کلمه مورد نظر را تایپ می کنیم و بعد روی زبانه کلیک کرده و یکی از گزینه های news،  images، videos، google،  ecosia را انتخاب می کنیم تا کلمه مورد نظرمان در نتایج جستجو لحاظ شود.

 

چگونه این سایت را Home page خود نماییم یا چه کنیم که هنگام باز کردن مرورگرمان این سایت به صورت خودکار بالا بیایید :

برای مرورگر کروم: در قسمت Menu روی setting کلیک کنید و open a specific page or set of pages را انتخاب کنید و روی set pages در قسمت on start up کلیک کنید و https://ecosia.org را وارد کنید. توجه کنید که اگر قسمت on start up را نمی بینید روی show advanced setting … در پایین صفحه کلیک کنید.

برای مرورگر فایرفاکس: روی منوی tools کلیک کنید. روی Option کلیک کنید. روی تب general در بالای گوشة سمت چپ پنجرة option کلیک کنید تا انتخاب شود. show my home page را از کشوی when my firefox starts انتخاب کنید و https://ecosia.org را در قسمت home page تایپ کنید. ok را کلیک کنید.

 برای مرورگر اینترنت اکسپلورر : روی tools کلیک کنید. روی internet Option کلیک کنید. روی تب general در بالای گوشة سمت چپ پنجرة option کلیک کنید تا انتخاب شود و https://ecosia.org را در قسمت home page تایپ کنید. ok را کلیک کنید.

برای مرورگر سافاری : روی منوی safari دربالای صفحة نمایشگر کلیک کنید. روی preferences … درون منو کلیک کنید. روی تب general در گوشة سمت چپ پنجره کلیک کنید تا انتخاب شود. از کشوی  new windows open with گزینة homepage را انتخاب کنید و https://ecosia.org را در قسمت home page تایپ کنید. پنجره را ببندید.

برای مرورگر فایرفاکس برای Mac OS X : روی منوی tools در بالای صفحه کلیک کنید. روی preferences … درون منو کلیک کنید. روی تب general در گوشة سمت چپ پنجره کلیک کنید تا انتخاب شود. گزینة show my homepage را از کشوی when firefox starts انتخاب کنید و https://ecosia.org را در قسمت home page تایپ کنید. پنجره را ببندید.

 

****

پ.ن: طی آماده کردن این نوشته اینجانب 8 تا درخت کاشتماوه 

/ 3 نظر / 51 بازدید
آرا

با سلام مطلبت بسيار خواندنى بود. تازه هر روز بيشتر مى فهمم كه أينجا ايران ! يعني چه مجبور شدم وبم را حذف كنم به ديدارت مى آيم

علی

جالبه خبرشو الان میشنوم شاید خدایی نکرده به قول شما(دوپایی هستم که ژست محیط زیستی گرفته)[نیشخند] ولی گذشته از شوخی خیلی از شرکت ها مثل کوکاکولا ومایکروسافت از این کارا میکنن که فقط جنبه ی تبلیقاتی داره امیدوارم این این طوری نباشه. بهونه ی خوبی شد درموردش تحقیق کنیم ممنون.